Küsi nõu: 605 9600 Broneeri aeg

Korduma kippuvad küsimused

Kuidas toituda esimesed 3 nädalat pärast maost möödajuhtivat operatsiooni?

Pärast maost möödajuhtivat operatsiooni on Teil vedel dieet. See on oluline et ei tekiks liigset pinget mao ja peensoole ühenduskohale (anastomoosile). Järkjärgult peaksite hakkama lisama paksemaid vedelikke. Korraga jooge 2-3 suutäit ning siis pidage vahet u. 10 min. See aitab Teil tundma õppida oma piire ja taluvust. See on tähtis, kuna magu on väga väike ja tühjeneb aeglaselt. Tahkemad toidud liiguvad edasi aeglasemalt. Kui sööte liiga palju, või liiga kiiresti, siis võib tekkida iiveldus, oksendamine või valu. Soovitan süüa 4-6 korda päevas.

Lisage joogile veidi paksemaid vedelikke. Alustage u. 1 dessertlusikatäiega ja suurendage portsu 2-3 dessertlusika suuruseks kui talute. Võite hakata jooma korraga ¼ tassi vedelikku ja järkjärgult suurendage kogust ½ tassini kui talute. Esialgu peaks päevane kaloraaz olema alla 400 kalori päevas. Oluline on juua piisavalt et ei tekiks dehüdratatsiooni. Juua võite vastavalt janutundele.

Paksemate vedelike hulka kuuluvad:
Madala kaloraaziga supid (püreetaolised)
Valgujoogid
Madala rasvasisaldusega piimad (kui piimatooteid talute)
Jogurt (soovitav vähese rasvasisaldusega)
Kodujuust
Puding
Igat sorti beebitoidud
Püreestatud puuviljad (banaan vm)

Alustage multivitamiinide tarbimist.
Ka edaspidi, kui hakkate tahkemaid toite tarbima, peaks toite olema madala rasvasisaldusega ja kõrge valgusisaldusega. Vältima peaks praetud toite, kiirtoite ja „snäkke“, maiustusi, jäätist, küpsiseid, leiba, saia, helbeid.

Madala rasvasisaldusega ja kõrge valgusisaldusega toidud:
Kala
Taised loomaliha lõigud
Taised sealiha lõigud (nt. sisefilee, välisfilee)
Ilma nahata kanaliha (eelistatumalt valge liha)
Oad
Muna ja munavalge
Madala rasvasisaldusega piimatooted

Mis on Dumping sündroom?

Sageli tekib pärast maost möödajuhtivat operatsiooni Dumping sündroom. Eriti pärast magusa või rasvase toidu söömist, või juues koos söögiga. Dumping sündroom tekib siis, kui toit paiskub peensoolest läbi liiga kiiresti, tõmmates endaga kaasa vedelikku. See tekitab kõhulahtisust, iiveldust, pearinglust, õhetust, vahel kramplikke valusid. Seega hoiduge pärast operatsiooni tarbimast kõrge suhkrusisaldusega toite. Võib kasutada kunstlikke magustusaineid.

Ärge sööge ja jooge samal ajal – (pidage söömise ja joomise vahel pausi 30-60 min). Sööge aeglaselt, iga suutäit korralikult läbi närides. Kasutage väikeseid söögiriistu et söömine oleks aeglasem. Toatemperatuuriga toidud võivad olla paremini talutavad kui liiga kuumad või-külmad toidud.

Mis tablette ma peaksin võtma pärast maost möödajuhtivat operatsiooni?

Kuna toidukogused on väikesed ning ka imendumispind on väiksem on enamasti vajalik teatud toidulisandite tarbimine pärast operatsiooni. Sageli on vaja seda teha kogu ülejäänud elu.

Multivitamiinid – neid võiks hakata tarbima kohe pärast operatsiooni. Need säilitavad organismi vitamiinivarusid, aitavad kaasa paranemisprotsessile – haavad ja sooleühendused kasvavad paremini kokku, aitavad kaasa toidu seedimisele jne. Kui sööte vitamiine tablettidena, peaksite need enne pulbriks purustama. Parim manustamisviis on vedelikena või närimistablettidena.
Mao happesust vähendavad ravimid – omeprazol vms. See vähendab ka mao sekretsiooni. Seda võtke vastavalt arsti soovitusele.

B12 vitamiinid – seda on vajalik võtta siis kui operatsioonijärgsetes analüüsides on seda normist vähem. Saab võtta keelealuste tablettidena või ka süstidena. Enamasti on vajalik elu lõpuni tarvitada, kui tekib defitsiit.

Foolhappe preparaadid – juhul kui vereanalüüsides on see madal. Foolhappe puudus tekitab aneemiat. Folaadirikkad toidud on rohelised aedviljad, tsitrusviljad, melon, marjad, oad, herned ja pähklid.

Raua preparaadid – Rauavaegus on kõige sagedasem aneemia põhjus pärast maost möödajuhtivat operatsiooni. Rauapreparaate peaks kasutama juhul, kui rauasisaldus on madal. Sageli sisaldub rauda multivitamiinide tablettides, kuid kui rauatase veres langeb, siis oleks vaja eraldi rauatablette võtta. Üleliigne rauatablettide tarbimine ei ole hea, nii et tarvitage seda ainult arsti soovitusel. Ärge võtke rauapreparaate koos kohviga, teega, kaltsiumi preparaatidega, kilpnäärme hormoonidega, kuna need halvendavad raua imendumist.

C vitamiin – parandab raua imendumist (nt klaas apelsini mahla)

D-vitamiini tabletid – vastavalt analüüsidele.

Kaltsiumi preparaadid – juhul kui vere Ca on langenud, parem on tsitraatide kujul. Tavaliselt 1200 – 1500 mg/p. jagatuna 2 annuseks.

Valgujoogid – soovitav eriti esimestel kuudel pärast operatsiooni, kui peate rangelt jälgima dieeti.

Kas essentsiaalsed rasvhapped on vajalikud bariaatrilise operatsiooni järgselt?

Jah. On näidatud, et pärast operatsiooni võib esineda essentsiaalsete rasvhapete (nagu omega3) imendumishäireid. Siiski peamine põhjus omega-3 rasvhapete defitsiidiks on nende liiga vähene hulk toidus. Kõige paremad omega-3 allikad on mereannid (kala). Need rasvad toetavad südame, aju, naha, liigeste ja silmade tervist ning mõjuvad positiivselt hormonaalsele tasakaalule organismis. Ilmnenud Omega 3 rasvhappe puudusest annavad märku kuiv nahk, põletikud, tujukus, probleemid mäluga, probleemid lihaste ja luustikuga.

Mis vahe on Omega-3, Omega-6 ja Omega-9 rasvadel?

Inimese toidus on palju erinevaid rasvhappeid. Essentsiaalsed (hädavajalikud) rasvhapped on omega 3 ja omega 6. Tähtsamad omega 3 rasvad sisaldavad polüküllastunud rasvhappeid (?-linoleenhapet – ALA, eikosapenaeenhapet – EPA, dokodaheksaeenhapet – DHA), mida organism ise ei tooda. Seega peame neid hankima väljaspoolt. Neid on palju nt. kalatoitudes, kreeka pähklites . Paljud uuringud aga kinnitavad, et kahjuks sisaldavad meie igapäevased toidud ebapiisavalt omega 3 rasvhappeid. See on põhjus, miks soovitatakse omega 3 preparaate (nagu nt. kalaõli).

Omega6 rasvhapped sisaldavad linoolhapet – LA ja arahhidoonhapet – AA. Neid sisaldavad praktiliselt kõik loomsed produktid, sojaõlid jne. Uuringud kinnitavad et meie tavalises toidus on neid rasvhappeid piisavalt ning võrreldes omega 3 rasvhapetega saame me toiduga väga suures koguses omega 6 rasvhappeid. Omega 6 rasvhapete suhteline liig võrreldes omega3ga põhjustab olukorra, kus organism kasutab omega 6 rasvu omega 3 asemel ning vähendades nii omega 3 kasulikke effekte. Selle tõttu ei ole enamus inimestel vajalik kasutada omega6 preparaate. Tähtis on õige rasvhapete vahekord ning ka omega 3 preparaatidega liialdamine ei ole hea (kaalukauss vajub teisele poole).

Omega 9 rasvhapped ei ole essentsiaalsed (hädavajalikud) organismile. Neid on rohkesti nt. avokaados, oliivõlis, loomsetes rasvades. Meie tavaline toit sisaldab neid palju ning kuna nad ei ole essentsiaalsed, siis nende preparaate ei ole tavaliselt vaja kasutada.

Omega 3 mõju luudele?

On palju toitaineid, mille tähtsus luudele on teada (kaltsium vitamiin D, vitamiinK). Uus uuring näitab, et kalaõlid, mis sisaldavad omega 3 rasvhapped (DHA) võivad samuti olla olulised luukoe tervise tagamisel. Uuring viidi läbi rottidel ning leiti et DHA-d saanud loomadel oli „tervem“ luuüdi koostis ning suurenenud luutihedus.

Siiski pole teada kuidas, ja kas see inimeste puhul toimib, kuigi hiljuti NASA poolt avaldatud uuring näitas, et astronautidel, kes tarvitasid omega3 rasvhapet – EPA, esines kosmoses vähem luu hõrenemist, kui neil kes seda ei tarvitanud.

Kui palju valku on vaja pärast bariaatrilist operatsiooni?

Tavaliselt soovitatav valgukogus pärast operatsiooni on 60-90 g päevas. Selle peaks jagama ära eri toidukordade vahel päeva jooksul. Valgu kogust võib arvutada ka valguvajadus ideaalkaalu kohta. Sellisel juhul oleks valguvajadus 0,8-1,2 g /kg kohta. Soovitav on ühe toidukorra ajal tarbida mitte rohkem kui 20-30 g valku.

Mis on kõige parem valk?

Ei ole ühte kõige paremat valku. Enamik toitumiseksperte soovitavad Teile tarbida erinevaid valke. Valgu kvaliteedi mõttes organismi jaoks on loomsed valgud alati eelistatumad taimsetele (soja, herned, riis jne.). Parim valguallikas aminohapete sisalduse, biosaadavuse ning kvaliteedi poolest, on muna.

Kas ma saan kõik vajalikud toitained tavalisest toidust pärast maost möödajuhtivat operatsiooni ?

Suure tõenäosusega mitte. Tänapäeval ei saa läänemaailma inimesed ka ilma kaalulangusoperatsioonita väga sageli tavamenüüst kätte kõiki vajalikke toitaineid. Pärast operatsiooni on toidukogused oluliselt väiksemad, ning lisaks esineb ka rohkemal või vähemal määral malabsorptsioon. Seega soovitatakse kasutada toidulisandeid (vitamiinid, omega 3 rasvhapped, vajadusel Ca, Fe, B12 jt.) et teha tasa see mis toiduga jääb saamata.

Kas mul on vaja vitamiin D preparaate?

D vitamiini puudus on bariaatriliste operatsioonide järgselt üsna tavaline. Ainuke viis teada saada kas te vajate D vitamiini preparaate on vereanalüüs. Seda määratakse pärast operatsiooni regulaarselt.

Kui palju D vitamiini ma peaksin kasutama?

Täiskasvanu soovitatav doos on 200 IU päevas alla 50 aastastele. 51-70 a – 400 IU/p, ning üle 70 a. 600 IU/p. Siiski D vit defitsiidi puhul pärast bariaatrilist operatsiooni võivad annused olla palju suuremad. Soovitav annus on vähemalt 200% vajadusest. St. u 1000 IU/p. Siiski jääb sellest vahel väheseks ning siis on vaja suuremaid doose.

Mis vahe on D2 ja D3 vitamiinidel?

Vit D2 (ergocalciferol) erineb vit D3-st (cholecalciferol). D2 on kõige sagedasem müüdav vorm, kuna seda on lihtsam valmistada taimsetest materjalidest mis sisaldavad ergosterooli. D3 on loomse päritoluga (k.a. inimesed). Seda sünteesib organism kolesteroolist ja seda peetakse D vitamiini looduslikuks vormiks. D3 on u 3 korda tugevama toimega kui D2.

Mis kell ma peaksin vitamiine võtma?

Suurt tähtsust ei oma mis ajal vitamiine kõige parem tarvitada on. Siiski, mõned inimesed leiavad et kui võtta B vitamiini komplekse liiga hilja, siis on raskusi uinumisega. Hiljuti teostatud uuringus Clevelandi Kliinikus selgus et D vitamiin imendub oluliselt paremini suurema toiduga koos manustades. Seega D vitamiini preparaate on soovitav võtta kõige suurema söögikorra ajal.

Kui palju rauda ma peaks päevas tarvitama?

Soovitatav rauakogus päevas on 8mg meestele ja 18mg naistele. Rauavaegus võib tekkida pärast bariaatrilist operatsiooni ning raua taset veres määratakse regulaarselt päras operatsiooni. Kui analüüsides on rauapuudus, siis tuleb tarvitada rauda nii palju kui arst soovitab, kuna liigne raua tarbimine võib olla toksiline.

Mis vahe on kaltsiumtsitraadil ja kaltsiumkarbonaadil?

Need mõlemad on kaltsiumi preparaadid, milles kaltsium on seotud erinevate substraatidega. Kaltsiumkarbonaat on kõige sagedamini kasutatav kaltsiumipreparaadi vorm. Et seedimine ja imendumine oleks optimaalne, oleks kaltsiumkarbonaadi puhul vajalik mao happeline keskkond. Selle tõttu ei ole see tihti parim valik pärast bariaatrilisi operatsiooone, kuna sel puhul on sageli vajalik mao happesust vähendav ravi. Kaltsiumtsitraat imendub hästi ka neil inimestel, kellel on väike magu või vähe maohapet.

Kas tohib kaltsiumi võtta koos multivitamiinidega?

Tohib. Aga kui multivitamiinid sisaldavad rauda ning Teie vere rauatase on madal, siis on soovitav neid võtta eraldi, mõnetunnise vahega.

Kas ma peaksin tarvitama Thiamiini?

Tiamiini (B1 vit) defitsiit võib tekkida pärast operatsiooni. Multivitamiinides on seda tavaliselt piisavalt ja selle puudus tekib harva.

Kas B12 vitamiini annus 1000mikrogr/p on liiga suur?

Kuigi see annus kõlab suurena, on see tegelikult vaid 1 mg ning see on väga sageli soovitatud annus.

Miks muudavad B vitamiinide kompleksid uriini helekollaseks?

See on põhjustatud B2 vitamiinist (riboflaviin). See on loomulik protsess ja mingit ohtu endast ei kujuta.

Kas B12 vitamiini puudusel on ainult süstitavad vormid piisavad?

Pärast teatud bariaatrilisi operatsioone (nagu nt maost möödajuhtiv operatsioon) on B12 vitamiini imendumine raskendatud. Ilma teatud mao funktsioonideta imendub soolest vaid 1-2% B12 vitamiinist. Selle tõttu on tablettidena B12 tarvitamine väga väheefektiivne. Eelistatakse keelealust B12 manustamist ning süstimist. On olemas ka ninaspreina B12 vitamiin.

Raud, vit B12 ja foolhape pärast sleeve resektsiooni.
Hiljutine Saudia Araabias teostatud uuring näitab, et 1 a pärast sleeve maoresektsiooni esineb oht B12 vitamiini ja foolhappe puudusele. Rauapuuduse risk on väiksem. Uuriti 151 patsienti. B12 vitamiini puudust esines 8,1% enne operatsiooni ning 26,2% 1 a. pärast operatsiooni. Foolhappe defitsiit tekkis 9,8% ja raua defitsiit 4,9% patsientidest.

Seega ka sleeve operatsiooni järgselt oleks vajalik jälgida vitamiinide taset veres.

Võta ühendust!

Täida allolev vorm ja jäta meile teade!

MediCredit järelmaks

Adams Kirurgia Grupp pakub koostöös MediCredit OÜ’ga head võimalust tasuda protseduuride eest osadena ja seda soodsatel tingimustel.

Miks kasutada MediCredit terviselaenu:

- Laenu summa 150 kuni 6000 euroni
- Esmane sissemakse 0 eurot
- Lepingutasu 0 eurot
- Igakuine haldustasu 0 eurot
- Soodne intress alates 7%
- Intressi arvutatakse vaid laenujäägilt!

MediCredit OÜ poolt väljastatav laen on finantskohustus. Soovitame enne laenu taotlemist läbi mõelda oma rahalised võimalused ning periood, mille jooksul on võimalik laen tagastada. Mõelge oma otsus hoolikalt läbi, tutvuge tingimustega ja vajadusel pidage nõu meie spetsialistidega, kes leiavad Teile sobiva lahenduse. Näiteks 1200 euro laenamisel 48 kuuks on intress 17,6% aastas laenujäägilt, sissemakse 0%, lepingutasu 0 eurot, maksete kogusumma 1680 eurot, tasumine igakuiste annuiteetmaksetena 35 eurot kuus. Aastane krediidi kulukuse määr on 19,1%.