Veenilaiendid (ka veenikomud, vaariksid) on väga sageli esinev jalaveenide degeneratiivne haigus, mille tekkepõhjuseks on kaasasündinud sidekoe nõrkus, samuti nahaaluste veenide ja ühendusveenide klappide funktsiooni häired (vt joonis).
Soodustavateks teguriteks on töö istuvas või seisvas asendis, rasedus, ülekaalulisus.Veenilaiendid paiknevad tavaliselt jalasääre seesmisel ja tagumisel pinnal, samuti reite sisepindadel.Veenilaiendid põhjustavad vere aeglustumise nendes ja sellest võivad kujuneda tõsised vereringehäired, mis tekitavad jalgades väsimust, krampe. Haiguse arenedes tekivad kroonilised veenipõletikud, mis sageli lõpevad säärehaavandi tekkega.
Veenioperatsioonil eemaldatakse laienditest haaratud nahaalused veenid .Selleks tuleb teha lõige kubemepiirkonda ja enamasti ka lisalõiked reie ja sääre alaosas .Spetsiaalse instrumendiga tõmmatakse seejärel kahjustunud veenid välja.Kuna operatsiooni käigus rebenevad paljud väikesed nahaalused veresooned,siis võib operatsioonijärgselt esineda hematoome(verevalumeid) opereeritud jalas.
Operatsioon teostatakse kas üldnarkoosis või alakehatuimestusega.Peale operatsiooni tuleb 2-3 päeva kanda elastset sidet ka öösel, elastset sidet on soovitav kanda 2 kuud.Sideme võib hiljem asendada ravisukkadega, mis on mugavamad.Ravisukad on kasulikud ka peale kahe kuu möödumist-nende kandmine vähendab jalgade väsimust ja aitab vältida veenilaiendite retsidiivi (taastekkimist).