Hemorroidid (veenikomud) on laienenud veenid pärasooole alumises osas. Pärasoole veenikomude teke on seotud kroonilise kõhulahtisuse või kõhukinnisuse, istuva töö ja rasedusega. Soodustavaks teguriks on pärilik veeniseina nõrkus.
Sageli esineb pärasoole veenilaienditega inimestel haiguslikult laienenud veene ka jalgadel. See tõsiasi kõneleb haiguse süsteemsest olemusest. Laienenud veenid pärasoooles põhjustavad valu, veritsust, aneemiat ehk kehvveresust, sügelust/kihelust ja lima eritust. Eristatakse sisemisi ja välimisi hemorroide. Seejuures sisemised välisel vaatlusel enamasti nähtavale ei tule. Olemasolev veenikomu võib tüsistuda tromboosi, haavandumise või mädase infektsiooniga.
Operatiivse ravi meetodite juures eristatakse nii niimetatud klassikalist ja PPH meetodit.
PPH – laienenud veenikomude eemaldamiseks kasutatakse spetsiaalset instrumenti – staplerit, mis võimaldab veenilaiendite ning lõtvunud pärasoole limaskesta ühemomentset eemaldamist. Antud meetodi puhul esineb operatsioonijärgselt võrreldes klassikalise meetodiga valulikkust vähem.
Mitteoperatiivse meetodina kasutatakse veenikomude eemaldamiseks spetsiaalsete kummist ligatuuride (kummirõngas) asetamist veenikomudele. Kummirõngad põhjustavad veenikomude nekroosi (kärbumist) protseduuri järgselt umbes nädala möödudes.
Operatsioonide ning protseduuride järgselt võib esineda vähest veritsust pärasoolest 2-3 nädala vältel. Soovitatavad on puhastavad veeprotseduurid – dušš, istevannid.